Diş düzeltme teknikleri nelerdir?
Diş düzeltme teknikleri deyince ortodontide çok geniş bir yelpazeden bahsetmek mümkündür. Kısaca özetlemek gerekirse, ortodontik vakaları; çeneler arası ilişkideki sorun nedeniyle yüz görünümünde problem olan ‘iskeletsel anomali’ vakaları ve yüz görünümünde sorun olmayan, sadece dişlerinde çapraşıklık, ayrıklık veya kapanış bozukluğu olan ‘dişsel anomali’ vakaları şeklinde temel olarak iki gruba ayırabiliriz.

 

İskeletsel anomaliler, çocuklarda (9-14 yaş arası) yüz maskesi, çenelik, aktivatör, smart apareyi, headgear, jasper jumper gibi fonksiyonel apareyler ile tedavi edilir, yetişkin yaşlarda ise problemin şiddetine bağlı olarak ortognatik cerrahi veya ortodontik kamuflaj tedavisi uygulanır.

 

Dişsel anomaliler ise 11 yaşından itibaren her yaşta tedavi edilebilir. Bunun için hastanın ihtiyacı ve talebi doğrultusunda metal braketler, porselen braketler, şeffaf plaklar ve lingual braketler kullanıyoruz.

 

Bununla birlikte erken yaşlarda (5-9 yaş arası) tespit edilen problemlerde koruyucu ve önleyici tedaviler uyguluyoruz. Örneğin; parmak emme alışkanlığı ve yutkunma problemi olan çocuklarda dil önleyiciler, erken süt dişi kaybında yer tutucular, küçük dişsel bozukluklar için takıp çıkarılabilen hareketli apareyler yapıyoruz.

 

Tel kullanmadan diş düzeltmek mümkün müdür?
Şeffaf plaklarla, tel kullanmadan dişlerin düzeltilmesi son yıllarda gündeme gelmiş ve diş teli istemeyen ancak dişlerinin düzelmesini isteyen hastalarımız için umut olmuştur ve ortodonti uzmanları olarak oldukça yoğun bir taleple karşı karşıyayız. Bu teknik ile hastanın ortodontik tedavi gördüğü dışarıdan anlaşılmaz, kullanımı klasik braketli sisteme göre daha rahattır. Ancak, bu her ortodonti vakası için kullanılabilir bir yöntem değildir, sadece birkaç dişte hafif çapraşıklığı veya dişlerin arasında küçük boşlukları bulunan hastalar için uygundur. Bunların dışında kalan vakalar için uygun değildir, tedavi sonucu hastayı ve hekimi mutlu etmez.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.